Przenikasz i znasz mnie

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. Jeśli cię kto uderzy w policzek, nadstaw mu i drugi. Jeśli zabiera ci płaszcz, nie broń mu i szaty. Dawaj każdemu, kto cię prosi, a nie dopominaj się zwrotu od tego, który bierze twoje. Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie.

Jeśli bowiem miłujecie tych tylko, którzy was miłują, jakaż za to należy się wam wdzięczność? Przecież i grzesznicy okazują miłość tym, którzy ich miłują. Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Łk 6, 27-32. 35-36

Czy żyjesz już tak, jak naucza Jezus w powyższej Ewangelii? Czy Twoja miłość sięgnęła już takiego ,,heroizmu”? Czy nie przeraża Cię taka nauka? Tak, ona nie jest na miarę Twoich sił! Sam z siebie nigdy nie dojdziesz do takiej miłości. Jeśli jednak będziesz codziennie oddawał się pokornie Jezusowi i pozwolisz Mu kochać całkowicie bezinteresownie, i nie będziesz kalkulował, co stracisz, to doświadczysz czystej Ewangelii w Twoim życiu.

Przenikasz i znasz mnie, Panie,
Ty wiesz, kiedy siedzę i wstaję.
Z daleka spostrzegasz moje myśli,
przyglądasz się, jak spoczywam i chodzę,
i znasz wszystkie moje drogi.
Ty bowiem stworzyłeś moje wnętrze
i utkałeś mnie w łonie mej matki.
Sławię Cię, że mnie tak cudownie stworzyłeś,
godne podziwu są Twoje dzieła.
Przeniknij mnie, Boże, i poznaj moje serce,
doświadcz mnie i poznaj moje myśli.
I zobacz, czy idę drogą nieprawą,
a prowadź mnie drogą odwieczną.
Ps 139, 1b-3. 13-14b. 23-24

Klęknij dzisiaj w całkowitej szczerości przed Bogiem. Oddaj Mu całą swoją nędzę, chore i pyszne ja, które tak często wymyka się mimo nieustannych modlitw o łaskę pokory. Powierz się cały i zamilcz. Nastrój serce na Boży głos i idź za dobrymi natchnieniami. Nie bój się stać głupcem dla tego świata. Jezus pierwszy stał się nim dla ludzi żyjących sprawami przyziemnymi.

Bracia: „Wiedza” unosi pychą, miłość zaś buduje. Gdyby ktoś mniemał, że coś „wie”, to jeszcze nie wie, jak wiedzieć należy. 1 Kor 8, 1b-2

Ile czasu zainwestowałeś już w wiedzę, a ile w miłość? Zobacz te proporcje. Ile razy w życiu myślałeś o Bogu, a ile o sprawach materialnych? Nie dziw się więc, że jeszcze długi czas będziesz obumierał dla tego świata, aby czysta i całkowicie bezinteresowna miłość panowała w Twoim sercu.

Panie Jezu, klęczę dzisiaj przed Tobą z całą moją biedą. Trzymasz mnie jeszcze na tym świecie, takiego nędznika, co więcej myśli o sobie niż o Tobie. Oczyszczaj mnie stale, abyś mógł w pełni panować w moim sercu i umyśle dla Twojej chwały.

Maryjo oddaję się Tobie! Wychowuj mnie i kształtuj, abym poddał się całkowicie Bożej miłości.

Polecam także zawstydzające załączniki:

oraz

Dodaj komentarz