Jak kochać mimo bólu?

Jezus powiedział do swoich uczniów: «To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. J 15, 12

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak kochać Boga, siebie i ludzi, których codziennie spotykasz? Jezus daje Ci dzisiaj odpowiedź. On pokazał całym sobą wzór miłości. Wiem, że to nie jest takie proste. Mimo wszystko to musi być możliwe, jeśli mówi o tym Jezus, który najlepiej zna mnie, Ciebie i każdego człowieka. Jak więc kochać bliźniego i to zwłaszcza tego, który zadaje rany? Jezus tłumaczył i pokazał swoim życiem, że mamy modlić się za nieprzyjaciół, błogosławić im, wybaczać, napominać ich z miłością i stanowczością. Jakże inny obraz często maluje się w naszym umyśle, gdy ktoś nas zrani. Zaraz pojawia się: gniew, złość, obmowa, a nawet złorzeczenie. Wszystko przez naszą pychę i egoizm, przez które nie potrafimy znieść uderzenia. To także zdradza naszą słabą relację z Panem. Człowiek, który zna swoją wartość i jest mocno zakorzeniony w Bogu – Prawdzie, nie zostanie złamany obelgą, czy jakimś wyzwiskiem. On wie, że to mówi szatan, który jest kłamcą. Nie chodzi mi też o głupie męczeństwo i cierpiętnictwo, żeby tylko szukać okazji do tego, aby dać się zranić. W tym potrzeba dużo mądrości. Mamy swoją godność i mamy prawo i obowiązek bronić jej. Z tym, że ta obrona nie może być odpowiadaniem złem za zło. Są instytucje, które leczą i przetrzymują osoby nie przystosowane do społeczeństwa. Takim ludziom potrzeba najwięcej tzw. twardej i konsekwentnej miłości. Nam natomiast mamy uzbroić się w wewnętrzną odwagę do uczynienia konkretnych kroków, aby dana osoba mogła wrócić do normalnego funkcjonowania.
Może wystarczy już pisania o męczeństwie. Jeszcze kilka słów o naśladowaniu miłości prowadzącej do świętości. Postaraj się dzisiaj wyobrazić sobie Jezusa w różnych sytuacjach Twojego dnia. Pytaj Go, jak On zachowałby się na Twoim miejscu. Postaraj się naśladować Jego słowa, gesty i postawy. Niech w Twoim głosie będzie dużo ciepła i miłości. Nie patrz na to, ile dają Ci ludzie. Ty daj im całego siebie. Idź na maksa. Zmieniaj ten świat na lepsze. Bądź cały dla wszystkich, a tak naprawdę cały dla Boga.

Będę Cię chwalił wśród ludów, Panie,
zaśpiewam Ci psalm wśród narodów. Ps 57, 10

Panie, bądź dzisiaj i przez całe życie we mnie i kochaj najpiękniejszą miłością.
Polecam nowy klip prosto z Lednicy:

One Reply to “Jak kochać mimo bólu?”

  1. Brawo Radom,to i moje miasto.Dzieki ks.Danielowi. Dziekuje Wam za komentarze biblijne. Misjonarz..

Dodaj komentarz