Być miłosiernym jak…

Jezus powiedział do swoich uczniów: Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Łk 6, 36-37

Jak miłosierny jest Bóg? Przypomnij sobie różne momenty z Ewangelii, w których widać niesamowite miłosierdzie Boga. Zobacz sercem miłosiernego Ojca, który wybiega po marnotrawnego syna. W tej samej Ewangelii zauważ jego cierpliwe tłumaczenie do starszego syna. Wyobraź sobie także różne sceny cudownych uzdrowień, rozmnożenia chlebów, niestrudzone nauczanie, odpuszczanie grzechów. I wreszcie zobacz SZCZYT MIŁOSIERDZIA NA KRZYŻU. W tym momencie zamilknij i kontempluj czyste miłosierdzie.

Po czym zobacz siebie ukrzyżowanego przez różnych ludzi, którzy sprawili Ci ból. Przypomnij sobie, ile razy sądziłeś ich (choćby w myślach), jak ciężko było Ci darować im. Może nawet potępiałeś ich. Zobacz, jak bardzo Twoje serce podczas bólu oddala się od miłosiernego Serca Jezusa. A może być zupełnie odwrotnie. W momentach szczytowego bólu możesz duchowo jednoczyć się Chrystusem i pomóc Mu ratować dusze. Wiem, że po ludzku to wydaje się niemożliwe. Poproś Jezusa, aby to On w Tobie był czystym miłosierdziem.

Panie! Wstyd na naszych twarzach, naszych królów, naszych przywódców i naszych ojców, bo zgrzeszyliśmy przeciw Tobie. Ale Pan, Bóg nasz, jest miłosierny i okazuje łaskawość, mimo że zbuntowaliśmy się przeciw Niemu i nie słuchaliśmy głosu Pana, Boga naszego, by postępować według wskazań, które nam dał przez swoje sługi, proroków. Dn 9, 8-10

Panie Jezu, przepraszam Cię dzisiaj za wszystkie osądy z całego mojego życia. Jakże daleki byłem od Ciebie i Twojego miłosierdzia. Naprawdę jest mi wstyd. Proszę Cię dzisiaj pokornie, kochaj we mnie i obdarzaj swoim miłosierdziem wszystkich.

Maryjo, Matko Miłosierdzia, proszę, wstawaj się za nami, biednymi, pysznymi ludźmi, którzy tak łatwo ulegają pokusie osądzania. Uproś nam Mamo u Twego Syna łaskę bycia miłosiernym tak jak Ojciec.

Nie pamiętaj nam win przodków naszych,
niech szybko nas spotka Twoje zmiłowanie,
gdyż bardzo jesteśmy słabi.
Wspomóż nas, Boże, nasz Zbawco,
dla chwały Twojego imienia;
Wyzwól nas i odpuść nam grzechy
przez wzgląd na swoje imię.
Niech jęk pojmanych dojdzie do Ciebie
i mocą Twego ramienia ocal na śmierć skazanych. Ps 79, 8-9. 11

Dodaj komentarz