Jak odmawiać różaniec?

Anioł wszedł do Niej i rzekł: Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą. Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Łk 1, 28-30

Każdy chciałby znaleźć konkretne łaski u Boga. Jak to zrobić? Czy to zależy tylko ode mnie i od Ciebie? Czy Maryja miała jakiś udział w tym, że została wybrana? Czym ona zaskarbiła sobie serce Boga? Jej piękno serca, prostota życia i całkowita przejrzystość były wszystkim, co mogła ofiarować Stwórcy. W pokorze przyjęła wyjątkowe i niepowtarzalne obdarowanie.

Mamy październik. Jest to miesiąc szczególnego wpatrywania się w Maryję i proszenia jej, aby wstawiła się za nami u Boga i wyprosiła konkretne łaski. Wiele osób uwielbia chodzić w tym czasie na nabożeństwa różańcowe. Są może i takie osoby, które chodzą z czystej tradycji albo z lekkiego ,,przymusu”, ponieważ przygotowują się do przyjęcia sakramentów. Jakby nie patrzeć, to wydaje się wielką sztuką odmówienie w skupieniu: 53 razy Zdrowaś Maryjo, 6 razy Ojcze Nasz, 1 raz Wierzę w Boga. Jak Ty sobie radzisz z tą piękną, ale niełatwą modlitwą? Czy potrafisz jednoczyć swoje serce z Matką Bożą i prosić ją, aby zbliżała Cię do Jezusa? Czy wchodzisz oczyma wyobraźni w głębie tajemnic różańcowych?

Niestety zawsze brakuje czasu na dłuższe pauzy po zapowiedzeniu konkretnej tajemnicy różańca. Kiedy więc można wejść sercem na przykład w radosne lub bolesne chwile z życia Chrystusa i Maryi? Pomagają w tym trochę krótkie rozważania prowadzone przez księdza lub animatora modlitwy. Myślę, że Bóg nie obrazi się, gdy podczas mówienia 10 razy Zdrowaś Maryjo, będziemy sercem w danej tajemnicy. W końcu ta modlitwa ma zbliżać nasze serce do jedynego Pana i Zbawiciela. Spróbuj właśnie tak odmawiać różaniec.

Odmawiaj tą najprostszą modlitwę w wielkiej prostocie i szczerym uniżeniu przed Bogiem. Zawierzaj mu swoje życie. Bądź pewny, że On je zna i widzi Twoje potrzeby. Kiedyś z pewnością dowiesz się, ile łask spłynęło na Ciebie i Twoich bliskich podczas setek, a nawet tysięcy modlitw, które odmówiłeś.

Wielbi dusza moja Pana, i raduje się duch mój w Bogu, Zbawcy moim. Bo wejrzał na uniżenie swojej służebnicy. Łk 1, 46-48a

Maryjo, dziękuję Ci za to, że stale wstawiasz się za mną i wypraszasz mi łaskę trwania przy tobie i twoim Synu na modlitwie różańcowej.

Polecam także niezwykłe załączniki:

oraz

Dodaj komentarz