Jak kochać wszystkich?

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. Jeśli cię kto uderzy w policzek, nadstaw mu i drugi. Jeśli zabiera ci płaszcz, nie broń mu i szaty. Dawaj każdemu, kto cię prosi, a nie dopominaj się zwrotu od tego, który bierze twoje. Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie.

Jeśli bowiem miłujecie tych tylko, którzy was miłują, jakaż za to należy się wam wdzięczność? Przecież i grzesznicy okazują miłość tym, którzy ich miłują. I jeśli dobrze czynicie tym tylko, którzy wam dobrze czynią, jaka za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy to samo czynią. Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy pożyczają grzesznikom, żeby tyleż samo otrzymać.

Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, ubitą, utrzęsioną i wypełnioną ponad brzegi wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie». Łk 6, 27-38

Popatrz przez chwilę na dzisiejsze słowa Jezusa? Zauważ tą wysoką poprzeczkę. Czy potrafisz naprawdę kochać WSZYSTKICH i być dla nich dobry i miłosierny? Co sprawia Ci największą trudność w kochaniu ludzi i byciu dla nich życzliwym? Jeśli rażą Cię ich grzechy, to przypomnij sobie, że jesteś pierwszym grzesznikiem, którego znasz. Jeśli popełniają rażące błędy, które uderzają w innych oraz w Ciebie, to przypomnij sobie, ile razy Ty także miałeś duże wpadki. Jeśli bolą Cię czyjeś niedoskonałości charakteru, które naturalnie odpychają, to pamiętaj, że Ty też nie jesteś chodzącym ideałem.

Ludzie z całego świata są naprawdę przeróżni. Łączy ich jednak to, że mają jednego Stwórcę, który kocha ich miłością odwieczną i pragnie ich zgody, jedności i wzajemnej miłości. Choćby ze względu na Niego warto kochać i dawać z siebie to, co najlepsze dla bliźniego. Gdy będzie Ci ciężko w tej relacji miłości do wybitnie ,,trudnych” ludzi, to zawsze możesz sobie wyobrazić, jak Bóg kocha tego danego człowieka.

Z radą przychodzi nam dzisiaj także św. Paweł, który przeszedł w swoim życiu drogę od nienawiści do wielkiej miłości. Jemu także przyszło łagodzić wiele sporów we wspólnotach, którym towarzyszył ciałem, sercem i żarliwą modlitwą;

Bracia: Jako wybrańcy Boży – święci i umiłowani – obleczcie się w serdeczne współczucie, w dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość, znosząc jedni drugich i wybaczając sobie nawzajem, jeśliby ktoś miał coś do zarzucenia drugiemu: jak Pan wybaczył wam, tak i wy. Na to zaś wszystko przywdziejcie miłość, która jest spoiwem doskonałości. A w sercach waszych niech panuje pokój Chrystusowy, do którego też zostaliście wezwani w jednym Ciele. I bądźcie wdzięczni.

Słowo Chrystusa niech w was mieszka w całym swym bogactwie: z całą mądrością nauczajcie i napominajcie siebie, psalmami, hymnami, pieśniami pełnymi ducha, pod wpływem łaski śpiewając Bogu w waszych sercach. A cokolwiek mówicie lub czynicie, wszystko niech będzie w imię Pana Jezusa, dziękując Bogu Ojcu przez Niego. Kol 3, 12-17

Pamiętaj, że jesteś umiłowany przez Boga. Dąż do świętości. Bądź dobry, pokorny, cichy, cierpliwy, znoś innych, wybaczaj. Ponad to kochaj prawdziwie i bezinteresownie. W ten sposób pokój Chrystusowy zamieszka w Tobie. Czy warto pragnąć czegoś więcej? Nic i nikt na ziemi nie da Ci prawdziwego pokoju serca. Jedynie dobry Bóg może Cię napełnić nim, jeśli będziesz żył według Jego świętej woli.

Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg w nas mieszka i miłość ku Niemu jest w nas doskonała. Por. 1 J 4, 12bcd

Panie Jezu, jestem tylko słabym grzesznikiem i gubię się w miłości. Ty znasz wszystkie moje niedoskonałości. Proszę Cię, bądź w moim sercu i kochaj najpiękniej, jak tylko się da wszystkich, których będę spotykał na swojej drodze.

Polecam dzisiaj słowa mądrzejszego ode mnie kapłana

Dodaj komentarz