Jak i gdzie odpoczywać?

Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali. A On rzekł do nich: «Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco». Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu. Mk 6, 30-31

Niedługo minie połowa wakacji. Czy odpocząłeś już i jesteś gotowy do dalszej służby Bogu, rodzinie, pracodawcy, społeczeństwu? Jak wyglądał Twój odpoczynek? Gdzie regenerowałeś siły? Pewnie było wiele pięknych miejsc i momentów, w których chociaż na chwilę zapomniałeś o ,,szarej” codzienności.
Jak wykorzystać dalsze dni, aby być w pełni gotowym do dalszej nauki lub pracy?

Oto kilka prostych wskazówek człowieka, który w krótkim czasie regeneruje się od lat:
1) Oddaj czas urlopu Panu Bogu. Pozwól Mu prowadzić Cię przez te kilka lub kilkanaście dni. Dzięki temu będziesz wolny od wielu lęków, które męczą podczas odpoczynku.
2) Pamiętaj o niedzielnej Eucharystii i modlitwie. Uwielbiaj Boga w pięknie przyrody. Weź ze sobą Pismo święte i znajdź choćby chwilę na pobycie z Panem w Jego słowie.
3) Znajdź miejsce, na które stać Ciebie i Twoich bliskich. Nie szukaj wspaniałych kurortów, w których będziesz musiał liczyć każdy grosz. Ważny jest spokój Twojego umysłu.
4) Jeśli nie jedziesz z rodziną, to znajdź towarzystwo, które nie zniszczy Ci odpoczynku. Jeśli takiego nie masz, to pojedź nawet sam lub weź jedną zaprzyjaźnioną osobę. Następnym razem opowiesz o swoim wypoczynku komuś i zachęcisz do kolejnego wyjazdu.
5) Staraj się aktywnie spędzać czas w miejscowości, w której jesteś. Spaceruj, zwiedzaj, pływaj, graj w to, co potrafisz lub naucz się nowych form aktywności ruchowej, chodź po górach, znajdź także czas na leżakowanie i dobrą lekturę.

6) Gdy będziesz zwiedzał jakieś niezwykłe miejsca, zabytki, kościoły itp., to zachwycaj się ludzkimi talentami, które pochodzą oczywiście od Boga. Rozmawiaj z Nim o tym i dziękuj sercem w każdym czasie.
7) Patrz także na nowych ludzi, których będziesz codziennie mijał. Módl się za nich i proś Boga, aby im błogosławił. Może w ten sposób Duch Święty pokieruje Tobą i zawiążesz nowe, niezwykłe znajomości. Bądź na to cały czas otwarty.
8) Nie przejmuj się zbytnio pieniędzmi. Bóg da Ci siłę do pracy, abyś mógł dalej godnie żyć. On pomoże Ci także zapracować na kolejne wakacje.
9) Jeśli jesteś tatą/mamą i na Tobie spoczywa cały ciężar organizacji urlopu, to nie myśl, że wystarczy po ludzku wszystko ogarnąć, zapłacić i to jest koniec. Dla dzieci i Twoich bliskich najważniejsza jest atmosfera na choćby jednodniowym wyjeździe. Zapanuj w tym czasie nad nerwami i wprowadzaj klimat ciepła, pokoju i miłości.
10) Jeśli jesteś dzieckiem lub młodym człowiekiem, który korzysta z wysiłku organizacji Twojego czasu przez: księdza, opiekuna, rodziców, biura turystyczne, to bądź wdzięczny Panu Bogu oraz tym ludziom. Doceń ich wysiłek. Podziękuj i pamiętaj o nich w modlitwie, aby nigdy nie zabrakło im chęci do dalszych organizacji takich: rekolekcji, kolonii, obozów, czy też innych form wypoczynku.

Dla mojego efektywnego wypoczynku wystarczy czasami kilka zdań z Pisma świętego. Np. dzisiaj w liturgii słowa moje serce jest pokrzepione po zdaniach;

Pan jest moim pasterzem,
niczego mi nie braknie,
pozwala mi leżeć na zielonych pastwiskach.
Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć,
orzeźwia moją duszę.
Wiedzie mnie po właściwych ścieżkach
przez wzgląd na swoją chwałę.
Chociażbym przechodził przez ciemną dolinę,
zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną.
Kij Twój i laska pasterska są moją pociechą. Ps 23, 1-4

Tak jest w moim życiu. Mam pasterza. Nie brakuje mi niczego. Leżę na zielonych łąkach. Odpoczywam nad wodą. Moja dusza jest stale orzeźwiana przez modlitwę i sakramenty. Czuję, że jestem na właściwej ścieżce. Staram się czynić wszystko na Bożą chwałę. Gdy natrafiam w życiu na ciemną dolinę, to wiem, że Pan jest ze mną. Jego kij i laska pasterska są moją pociechą, ponieważ wiem, że nie muszę wszystkiego ogarniać sam. On mnie poprowadzi dzisiaj i każdego dnia.

A przyszedłszy, zwiastował pokój wam, którzy jesteście daleko, i pokój tym, którzy są blisko, bo przez Niego jedni i drudzy w jednym Duchu mamy przystęp do Ojca. Ef 2, 17-18

Może czytasz te słowa i jesteś bardzo daleko (np. poza granicami swojego ukochanego kraju). Jezus jest teraz przy Tobie i mówi Ci, że bardzo kocha Cię i tęskni za Tobą. On pragnie nakarmić Cię swoim słowem i Ciałem. Przyjmij Go choćby tak duchowo w myślach (jeśli nie masz fizycznej możliwości, aby pójść do spowiedzi i komunii świętej). Zapragnij pełnej bliskości ze swoim Panem, Stwórcą i Zbawicielem. Z Nim Twoje serce dozna pewnego odpoczynku.

Panie, dziękuję Ci za każdy dzień urlopu, który mi dałeś. Błogosław wszystkim wypoczywającym, aby mądrze regenerowali swoje siły i jeszcze lepiej Tobie służyli.

Polecam także załączniki, które pomogą odpocząć;

oraz

Dodaj komentarz