Jak efektywnie odpoczywać?

Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali. A On rzekł do nich: «Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco». Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu. Mk 6, 30-31

Wyobraź sobie Apostołów, którzy są tak zafascynowani tym, co czynią i głoszą w imię Jezusa Chrystusa, że aż zapominają o odpoczynku i jedzeniu. Ich Nauczyciel dostrzega zmęczenie swoich uczniów. Daje im bardzo prostą i ważną radę, aby wypoczęli osobno na pustkowiu.

Te proste słowa mają trzy klucze: wypoczynek, osobno i pustkowie. Dla mnie jest to wzór na efektywne odpoczywanie. Przyznam się, że najbardziej pasują mi do tego wzoru rekolekcje ignacjańskie, gdzie w ciszy mogę być sam na sam z Jezusem. W tym świętym czasie jest tylko Msza święta, adoracja, czytanie Pisma świętego i spacery z różańcem w ręku. Przy okazji można wyspać się, aby organizm był wypoczęty i chłonął wszystko to, co usłyszy się w sercu od Pana Boga. Nigdy nie odpoczywałem bardziej efektywnie. Oczywiście takie rekolekcje są dla wszystkich. Ja jeżdżę od 3 lat do Domu Formacji Duchowej w Kaliszu (http://dfdkalisz.jezuici.pl)

Jak wygląda efektywność Twoich odpoczynków? Czy potrafisz wypocząć podczas weekendu, urlopu, ferii, wakacji? Czy nie jest Ci obce tak intensywne odpoczywanie, że aż nie masz siły na nic? To jest niestety syndrom dzisiejszych szybkich czasów. Nawet podczas wolnych dni ludzie narzucają sobie tyle spraw, atrakcji, czy spotkań z ludźmi, że aż nie mają później siły.

Myślę, że warto w takiej sytuacji wrócić do rady Jezusa. Każdemu potrzebny jest czas bycia sam na sam z Bogiem. Choćby to była chwila adoracji w jakimś kościele, w którym można czynić to stale. Sprawdź w swoim mieście, gdzie jest taka możliwość. Może przypadkiem będziesz przechodził ulicą i przypomni Ci się, że tam czeka na Ciebie Jezus. Uwierz mi, że takie 5 minut ciszy przed Bogiem może dać Ci więcej odpoczynku niż weekend, a nawet tydzień atrakcji.

Więcej się cieszę z drogi wskazanej przez Twe napomnienia niż z wszelkiego bogactwa. Ps 119, 14

Panie Jezu, dziękuję za dzisiejszą podpowiedź. Nie chcę gonić za wielkością, bogactwem i ciągłymi wrażeniami. Chcę trwać przy Tobie i słuchać Twoich natchnień, abym mógł odważnie wypełniać Twoją wolę. Pomóż mi w tym wszystkim efektywnie odpoczywać u Twego boku.

Nie bój się dzisiejszych załączników. Nawet bez znajomości języka angielskiego zrozumiesz ich przesłanie 🙂

oraz

Dodaj komentarz