Szacunek dla rodziców

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął. Chrzest mam przyjąć i jakiej doznaję udręki, aż się to stanie. Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam. Odtąd bowiem pięcioro będzie rozdwojonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu; ojciec przeciw synowi, a syn przeciw ojcu; matka przeciw córce, a córka przeciw matce; teściowa przeciw synowej, a synowa przeciw teściowej. Łk 12, 49-53

Nie wiem jakie są relacje w Twoim domu. Wiem natomiast, że od wieków mówi się o tzw. różnicy pokoleń, z której wynika konflikt interesów. Jak często każdemu z nas wydawało się, że jest się mądrzejszym od swoich rodziców? Bo przecież ja wiedziałem lepiej co jest dla mnie dobre, kiedy mam się uczyć, a kiedy nie. Wiedziałem, o której powinno wracać się z imprez i co mi groziło, gdy przesadziłem. Sam przecież miałem wpojone wszystkie mądrości życiowe. Miałeś podobne myśli? Może masz je nadal.

Nie wiem w jakim jesteś teraz wieku i jaką masz relacje z rodzicami. Wiem natomiast, że rodzicom należy się szacunek za to, że dali nam życie, opiekę, pokarm, ubranie, wartości, utrzymanie. Ponad to są mądrzejsi od nas, ponieważ więcej w życiu przeżyli. I choćby uczyli się życia tylko na swoich błędach, to i tak tej mądrości mają więcej od nas. Tak jak Ty czujesz się dzisiaj mądrzejszy niż 5 lat temu, tak rodzice czerpiąc ze swojej mądrości chcą nas uchronić przed wieloma błędami, które sami popełnili. Oni nie przyznają się, że sami to robili, ponieważ nie pozwala im na to autorytet. Mimo wszystko warto ich słuchać i szanować każdą życiową radę.

Dziękuję Ci Panie za moich rodziców i za wszystkie wartości, które mi przekazali i przekazują!

Podaję link do bardzo wartościowej nuty o szacunku do rodziców:

One Reply to “Szacunek dla rodziców”

Dodaj komentarz