Alternatywa dla Halloween

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Niech będą przepasane biodra wasze i zapalone pochodnie. A wy bądźcie podobni do ludzi oczekujących swego pana, kiedy z uczty weselnej powróci, aby mu zaraz otworzyć, gdy nadejdzie i zakołacze. Szczęśliwi owi słudzy, których pan zastanie czuwających, gdy nadejdzie. Zaprawdę, powiadam wam: Przepasze się i każe im zasiąść do stołu, a obchodząc, będzie im usługiwał. Czy o drugiej, czy o trzeciej straży przyjdzie, szczęśliwi oni, gdy ich tak zastanie». Łk 12, 35-38

Jezus zachęca dzisiaj do nieustannego oczekiwania na Jego przyjście. Każdy chrześcijanin powinien byt gotowy na to spotkanie. Zapalona pochodnia może być symbolem pięknego, czystego serca, które jest gotowe na przyjście Chrystusa. Zbliża się taki niebezpieczny dzień (31.10), w którym wielu nieświadomych (lub ignorujących zagrożenia duchowe) katolików zrobi sobie lampy z wyciętej dyni, aby ,,bawić się” w Halloween. Mało kto wie i mówi o tym, że ten dzień jest świętem dla demonów. Podczas wielu egzorcyzmów upadłe anioły potwierdzały to.

W tym dniu zmarł też słynny egzorcysta – zakonnik o niezwykle silnej pokorze. Podobno Bóg powołał go w tym dniu, aby przypomnieć swoje zwycięstwo nad demonami. Egzorcyści mówią, że już kilka wieków jego wstawiennictwo silnie działa po śmierci, a złe duchy nienawidzą, gdy przyzywa się jego pomocy podczas uwalniania ludzi.
Powstał o nim nawet film pt. ,,Matteo” http://www.solidarni2010.pl/29277-film-michala-kondrata-8222matteo—alternatywa-dla-halloween.html
Ten głęboko uduchowiony zakonnik powiedział podczas egzorcyzmów, że obchodzenie Halloween jest jedną z form oddawania czci demonom.

Poza tym, dlaczego my chrześcijanie mamy oddawać kult śmierci, jeśli dążymy do wiecznego życia z Jezusem Chrystusem?

Gdzie jednak wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska, aby jak grzech zaznaczył swoje królowanie śmiercią, tak łaska przejawiła swe królowanie poprzez sprawiedliwość, wiodącą do życia wiecznego przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego. Rz 5, 20b-21

Jest tak wielu świętych, za których możemy oddawać chwałę Bogu. Warto w tych dniach przypominać sobie ich życiorysy i motywować się do podążania tą wąską, ale wspaniałą ścieżką.

Niektóre kina, szkoły i różne instytucje całkowicie zapomniały o swoich korzeniach chrześcijańskich i nie robią sobie nic z trąbienia o zagrożeniach duchowych wypływających z Halloween. I tak pojawiają się wieczory związane z Halloween i magią. Jeśli czytasz ten wpis i wiesz, że w Twoim środowisku ktoś promuję szatańskie dzieło, to proś Pana o odwagę, aby uświadamiać zabłąkane owieczki. Zorganizuj także coś alternatywnego. To może być: Bal świętych, Nabożeństwo o świętych i błogosławionych, Wieczór filmowy ze świętymi i wiele innych. Można dzisiaj w komentarzu pisać swoje pomysły. Nie bądź biernym – tylko wiernym i kreatywnym dla Pana!

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.
Por. Łk 21, 36

Panie, wybacz tym, którzy promują zło i oświeć ich umysły. Daj nam odwagę do krzewienia prawdziwych chrześcijańskich wartości.

oraz

2 Replies to “Alternatywa dla Halloween”

  1. Mam, mimo tych słów, wątpliwości- na całym tzw. Zachodzie Halloween to święto rodzinne, które skupia ze sobą lokalne społeczności, we wspólnej zabawie, rodziny spotykają rodziny, sąsiedzi sąsiadów, dzieci bawią się obdarowując słodyczami itd Cała ta otoczka – dynie, trupie czaszki, głupie przebrania, wydają się niewinne i są wpisane w pop kulturę z książek, komiksów czy filmów.
    Analogicznie- święta Bożego Narodzenia również są obchodzono bardzo powierzchownie – są skupione na zakupach, prezentach, zabawie. Co więcej są obchodzone w tym wymiarze również przez osoby innych niż chrześcijańskie, wyznań (np Muzułmanie ubierają choinkę)
    Czy w ten sposób traktując Halloween narażamy się na „oddawanie czci demonom”?

  2. Moim zdaniem bardzo ważna jest alternatywa, czyli np. Bal Wszystkich Świętych. W zeszłym roku zaczęłam szukać gdzie takie Bale się odbywają (w Warszawie) to niestety nie znalazłam (chyba jedynie w Dobrym Miejscu), za to wszędzie można zobaczyć zaproszenia na Halloween 🙁 Dlatego ze swoim szczepem harcerskim (ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”) postanowiliśmy to zmienić i już drugi raz będziemy organizować taki Bal dla dzieci z parafii 🙂 W zeszłym roku zainteresowanie było ogromne, mam nadzieję że w tym będzie podobnie. Byłoby dobrze, gdyby było więcej takich imprez, aby móc odciągnąć dzieci od Halloween i też się dobrze bawić, nie hołubiąc jakichś potworów, ale brać za wzór Świętych.

Dodaj komentarz